Нержавіюча сталь

Високоякісною сталлю називають всі сорти сталі, плавлені за особливою технологією, що мають високу ступінь чистоти та рівномірно реагують на передбачену теплову обробку. Згідно з цим визначенням нержавіюча сталь не повинна обов'язково бути легованою чи високолегованою. Дальше ми все-таки розглянемо високолеговану високоякісну сталь з вмістом хрому щонайменше 10,5%.

Класифікація високоякісної сталі

Види високолегованої високоякісної сталі можна віднести в наступні групи:

 • феритна нержавіюча сталь
 • мартенситна нержавіюча сталь
 • аустенситна нержавіюча сталь
 • феритно-аустентична нержавіюча сталь (дуплексна сталь)

Феритна нержавіюча сталь

Феритна нержавіюча сталь в свою чергу поділяється на дві групи:

 • з прибл. 11 – 13% хрому
 • з прибл. 17% хрому (Cr)

10,5 – 13% хромиста сталь в зв'язку з низьким вмістом хрому називається сталлю інертною до корозії. Вона використовується там де строк служби, безпека та простота обслуговування стоять на першому плані і до зовнішнього вигляду немає особливих вимог. Це наприклад стосується будівництва контейнерів, вагонів та автомобілів.

Мартенситна нержавіюча сталь

Мартенситна нержавіюча сталь 12 – 18% Cr з вмістом вуглецю 0,1%, при температурах понад 950 - 1050°C є аустентичною. Швидке охолодження (гартування) веде до утворення мартенситної структури. Ця структура, особливо коли вона піддавалась термообробці, має високу міцність, яка з підвищенням вмісту вуглецю стає ще більшою. Наприклад, мартенситна нержавіюча сталь використовується для виробництва лез для бритви, ножів та ножиць.

Аустентична нержавіюча сталь

Аустентична нержавіюча сталь(також: хромо-нікелева сталь) з вмістом нікелю 8% з точки зору придатності до обробки, стійкості до корозії та механічних властивостей є найбільш сприятливою комбінацією для практичного використання. Найважливішою властивістю цього сорту високоякісної сталі є її висока стійкість до корозії. Тому аустентична нержавіюча сталь використовується в зоні агресивних середовищ, наприклад, при контакті з морською водою, що містить хлорид, та в хімічній та харчовій промисловості.

Аустентична нержавіюча сталь

Аустентична нержавіюча сталь часто називається дуплексною сталлю, так як вона містить дві структурні складові. Висока еластичність з одночасним покращенням стійкості до корозії роблять цю сталь придатною до використання в офшорній техніці.

Шліфування високоякісної сталі

В процесі оброки всі деталі з високоякісної сталі піддаються шліфуванню. Klingspor пропонує в своєму асортименті продукції багаточисельні абразивні матеріали, які спеціально підходять до обробки цього матеріалу. Не дивлячись на це при обробці високоякісної сталі необхідно враховувати деякі типові для певного матеріалу особливості, якщо необхідно досягнути довготривалого задовільного результату. Заводське виконання поверхні, наприклад, катаний, протравлений та/або повторно термооброблений матеріал, необхідно вибирати так, щоб вихідна поверхня якомога більше відповідала поверхні, яку необхідно отримати. Для стійкості від корозії заготовок з високоякісної сталі уже з самого початку необхідно звернути увагу на те, що матеріал повинен правильно зберігатися і транспортуватися.

При цьому особливо необхідно уникати наступного:

 • Будь-який вид контакту з іншими сталями (стальні щітки, стальний трос).
 • Пошкодження поверхонь та країв, а також потертостей.
 • Зберігання матеріалу в місцях обробки або разом з іншими сортами сталі (наприклад, катаною сталлю).

Крім того, щодо стійкості від корозії існує наступне правило: чим тонша поверхня, тим вища стійкість від корозії.

Шліфування

Існує багато параметрів, які впливають на шершавість та вигляд шліфованої поверхні:

 • Шліфувальна машина з відповідними контактними елементами та параметрами обробки (швидкість різання, подачі)
 • Використання допоміжних речовин при шліфуванні (масла, емульсії)
 • Якість абразивного матеріалу

В зв'язку з цими граничними умовами, зумовленими процесом шліфування, не можна дати загальної оцінки стосовно зв'язку між отриманою поверхнею і абразивним матеріалом, що використовувався. Для уникнення непорозумінь при узгодженні того, якою повинна бути оброблена поверхня, перед обробкою необхідно визначити зразок та значення шершавості (Ra).

Шліфування та корозія

Незалежно від високоякісної сталі, що використовується, при шліфуванні нержавіючої сталі необхідно обов'язково виконати наступне:

 • Ніколи не використовувати шліфувальні інструменти спочатку на звичайній сталі, а потім на високоякісній сталі!
 • Ретельно видаляти шліфувальний пил з усіх поверхонь!
 • Ніколи не допускати потрапляння на поверхні з високоякісної сталі розпечених іскор!
 • Температура обробки повинна бути настільки низькою, щоб не утворювалися карбіди хрому та міжкристалічна корозія. В разі утворення матового нальоту на матеріалі поверхню необхідно обов'язково обробити!

Тільки так може бути гарантовано, що в зонах, що обробляються, утвориться пасивний шар і інші поверхні не будуть пошкоджені точковою або міжкристалічною корозією.

Підхожі вироби

Назад до Шліфування

Інші теми із цієї сфери


Усі довідкові теми